O nas

Fundacja Effectus Papilionis (Efekt Motyla) powstała w 2005 roku z inicjatywy grupy młodych Polaków w Londynie. Od ponad 15-tu lat motywujemy i wspieramy edukację utalentowanej i ambitnej młodzieży z małych miejscowości i wsi. W ciągu tych lat udzieliliśmy wsparcia ponad 1.000 uczniom z najodleglejszych zakątków Polski. Nasi absolwenci realizują się na wiodących polskich i zagranicznych uczelniach (m.in. Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oraz spełniają marzenia zawodowe realizując różne ścieżki kariery.

Fundacja Efekt Motyla jest apolityczna, niezależna, zarejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego, nie prowadzi działalności gospodarczej i opiera się na pracy wolontariuszy.

Finansowanie

Effectus Papilionis Foundation (Fundacji Efekt Motyla) opiera się darczyńcach instytucjonalnych i indywidualnych. Fundusze pozyskujemy podczas cyklicznych wydarzeń dla Partnerów Instytucjonalnych (np. Turniej Zbijaka - Dodgeball Tournament), indywidualnych wpłat Darczyńców i Mecenasów, oraz przekazania wpłaty 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. Zebrane środki są przeznaczane na działalność statutową, przy minimalnym obciążeniu administracyjnym.

Fundacja Efekt Motyla jest apolityczna, niezależna, zarejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego, nie prowadzi działalności gospodarczej i opiera się na pracy wolontariuszy.

1
Partnerzy
Instytucjonalni
2
Darczyńcy i
Mecenasi
3
1,5% podatku
dochodowego

Statut Fundacji

Pobierz plik PDF

Model działania

Potrzeby wsparcia edukacji w Polsce są ogromne, a zasoby - ograniczone. Skupiamy się na działaniach o najwyższym priorytecie, tj. których stosunek potencjalnych korzyści do nakładów jest możliwie najlepszy. W naszym przekonaniu takim kluczowym obszarem jest program stypendialny, weekendy motywacyjne i wspieranie nauki języka angielskiego. Co roku staramy się dotrzeć z naszą ofertą do najbardziej potrzebujących i przy współpracy z Kuratorium Oświaty i dyrektorami szkół prowadzimy nabór do naszych programów. Każdego roku spośród szerokiego grona wnioskujących starannie wybieramy wąską grupę Stypendystów.

Filar 1:
Program Stypendialny

Filar 2:
Weekendy Motywacyjne

Filar 3:
Nauka j. angielskiego

Filar 1:
Program Stypendialny

Do programu stypendialnego zapraszamy najbardziej utalentowanych uczniów, w których widzimy największy potencjał rozwoju i potrzeby pozyskania wsparcia finansowego. Otrzymują oni roczne stypendia, z których rozliczają się na podstawie dowodów zakupu. Stypendia są celowe i mogą być przeznaczane na zakup materiałów naukowych, kursy i wyjazdy edukacyjne oraz uczestniczenie w życiu społecznym szkoły.

Filar 2:
Weekendy Motywacyjne

Wszyscy nasi Stypendyści są zapraszani na Weekendy Motywacyjne, podczas których biorą udział w warsztatach edukacyjnych, rozwojowych grach i zabawach, oraz spędzają z osobami, które przezwyciężając przeciwności losu osiągnęły sukces na ścieżce zawodowej i prywatnej. Kulminacyjnym momentem każdego wyjazdu jest sesja profesjonalistami z różnych ścieżek, którzy odsłaniają tajemnice swoich ścieżek zawodowych.

Filar 3:
Nauka j. angielskiego

Znajomość języka angielskiego, umiejętność pozyskiwania informacji i swoboda komunikacji w znacznym stopniu predeterminują sukces lub porażkę w przyszłości. Obecnie, znajomość języka angielskiego, jest niezbędnym wymogiem zdobycia niemal każdego, perspektywicznego zawodu i pozwala włączyć się w społeczeństwo informacyjne dzięki zrozumieniu otaczającego świata. Poprzez zajęcia z j. angielskiego dla szerszej grupy dzieci i młodzieży z obszarów nieuprzywilejowanych dbamy o ich równe traktowane, dostęp do kursu, rozwijającego zdolność swobodnego wypowiadania się w języku obcym.

Zespół

Cezary
Pietrasik

Cezary jest Współzałożycielem i Prezesem Fundacji. Jest również Założycielem i Prezesem Healthdom, cyfrowej platformy medycyny prewencyjnej z siedzibą w San Francisco, wykorzystującej badania genetyczne, dane behawioralne i demograficzne do unikania chorób. Wcześniej Cezary był inwestorem w Warburg Pincus, oraz pracował Mid Europa Partners, JP Morgan i McKinsey. Opublikował książkę „Armia Obywatelska”, postulującą reformy w polskiej doktrynie obronnej, po zajęciu Krymu przez Rosję.

Katarzyna
Rozenfeld

Kasia jest Współzałożycielką i Członkinią Zarządu Fundacji, liderką z ponad 25-letnim doświadczeniem pracy z firmach z sektora energetycznego i konsultingu, przewodniczącą Rady Nadzorczej dużego funduszu infrastrukturalnego. Coach i mentorka umiejętności przywódczych.
Prywatnie mama i miłośniczka Afryki.

Krzysztof
Darmetko

Krzysztof jest Współzałożycielem i Członekiem Zarządu Fundacji, oraz ekspertem z zakresu prewencji medycznej współtworzącym zespół Healthdom. Wcześniej przez wiele lat pracował w sektorze bankowym odpowiadając za systemy bankowości internetowej. Prywatnie jest żonaty i ma czwórkę dzieci.

Anna
Matsiyeuskaya

Ania jest Koordynatorką codziennych działań Fundacji od 2017 roku, oraz prawniczką specjalizująca się w prawie spółek i transakcjach fuzji i przejęć. Równolegle do pracy w jednej z wiodących kancelarii, prowadzi zajęcia z prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka sztuki i śpiewaczka operowa.

Rada honorowa

Dariusz Greszta

Partner w warszawskim biurze CMS Cameron McKenna. Specjalizuje się w prawie papierów wartościowych, fuzjach i przejęciach oraz prawie spółek. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, posiada dyplom LL.M. nadany przez Uniwersytet w Houston w Teksasie.

Peter Driscoll

Były Partner w PricewaterhouseCoopers i były Prezes PricewaterhouseCoopers w Polsce. Wcześniej specjalista Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Peter Driscoll jest absolwentem Wydziału Filologii University of Cambridge oraz Heleny Business College.

Adam Krasoń

Biegły rewident i Prezes PricewaterhouseCoopers w Polsce z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie audytu, również w pracy za granicą (m.in. w waszyngtońskim biurze PwC). Adam Krasoń jest też dyplomowanym biegłym rewidentem w Anglii.

Sławomir Lachowski

Założyciel mBanku (pierwszego polskiego banku internetowego) i pionier bankowości mobilnej. Sławomir Lachowski ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie, a także liczne kursy na INSEAD oraz na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii.

Jerzy Woy-Wojciechowski

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, największy autorytet w dziedzinie medycyny jądrowej. Ponadto założyciel Teatru ESKULAP i piosenkarz.